VBA EDITOR

VBA Editor Nedir?

    Herkese merhabalar, bu ders ile VBA Macro serimize başlıyoruz. VBA Macrolara giriş dersimizin ilk konusu olarak üzerinde makroları ile ilgili bütün işlemlerimizi yapabileceğimiz VBA Editor’ü tanıyacağız. Umarım  bu derslere  zorunluluk değil de keyif aldığınız bir aktivite olarak bakabilirsiniz. 

    VBA Editor bizim makro kaydetme dışında, makro yazabileceğim, yazdığımız macroları düzenleyeceğimiz, geliştirebileceğimiz, hatalarımızı bulup düzelteceğimiz bir ortamdır. Kısaca konu makro olduğunda bütün işler VBA Editor de yapılır. Genellikle kod yazmaya başlamadan önce VBA editor ve sekmelerinin gücünün farkında olmayız. Ancak zamanla VBA Editor’ü etkili şekilde kullanabileceğiz. Benim tavsiyem fırsat buldukça editör ve tool’ları kurcalamanız. Çünkü size gösterilen hiçbir ders, kendinizin çaba sarfederek bulduğu bir ders kadar kalıcı olamaz.

    Herkese iyi çalışmalar.

    Not: Her türlü öneri için [email protected]’ a e-posta atabilirsiniz.

VBA Editor açabilmemiz için ilk önce açmış olduğunuz(açmayanlar hemen bir excel workbook açsınlar) workbook’u farklı kaydet diyoruz ve Save As Type yazan yerde workbook tipini Excel Macro-Enabled Workbook(Uzantısı .xlsm) olarak seçiyoruz ve workbook u macro yazılımına uygun yeni formatıyla kayıt ediyoruz.

 

    İkinci olarak DEVELOPER yani geliştirici sekmesini ribbon da görünür hale getiriyoruz. Bunun için;

1- Excel worksheet üst kısmında yer alan ters üçgene.Resimde de görebiliyoruz

2-Sürüme göre file veya windows işaretinden excel options’a ulaşıyoruz.

Ters üçgene tıkladığımızı kabul ederek, açılan menüden More Commands(alttan ikinci seçenek), açılan “Excel Options” penceresinde sol tarafta “Customize Ribbon” yani şeridi özelleştiri seçiyoruz. Pencerenin sağ tarafında gördüğünüz sekmeler sizin excel şeridinizde gördüğünüz şeritlerin listesidir. Şimdi oradaki “Developer-Geliştirici” sekmesinin de yanına tik koyuyoruz ve ok diyerek işlemimizi tamamlıyoruz. Artık Developer sekmesi de diğer sekmelin yanında şeritte yerine almış durumda. 

 

    İki şekilde VBA Editor açabiliyoruz. İlk yol, biraz önce şerit üzerinde aktif ettiğimiz “Developer” sekmesine bastıktan sonra, açılan menünün en solunda yer alan “Visual Basic” tuşuna basmak. İkinci ve daha kolay olan yol ise alt+F11 tuşlarına beraber basmak. Her ikisi de VBA Editor penceresini sizin için açacaktır.