MsgBox & InputBox & Appliciation.Inputbox
- Kullanımı ve Kullanım Alanları

MsgBox

    Mesaj kutularının iki farklı amacı ve kullanım yeri vardır. Birincisi, adından da anlaşılacağı gibi size programın işleyiş sürecinde bazı bilgiler verilebilmesini sağlar. Bu bilgi uyarı olabilir, hata kodu olabilir, bir bilgi olabilir. İstediğimiz her türlü bilgiyi mesaj kutusu yoluyla kullanıcıyla paylaşabiliriz.

İkinici olarak da kullanıcıdan bir sonraki işlemle ilgili olarak onay almak için kullanılabilir. Office programlarında sayfayı silmek istediğinizden emin misiniz diye soran bir çok pencereyle karşılaştığınızdan eminim. Sonuçta burada program bir kez daha yapmak istediğiniz işlem ile ilgili sizden teyit almak istiyor. Veya biz kendi yazdığımız makrolarda bu şekilde sorular sorabiliriz. 

Aynı şekilde bu soruların sorulara karşı, pencerelere fakrlı tuşlar eklenebilir ve VBA  Editor’ün, basılan tuşa göre hareket etmesi koşullu durumlardan da faydalınarak sağlanabilir. 

Bu konuyla ilgili detaylı bütün dersleri bu sayfanın alt sekmelerinde bulabilirsiniz. 

 

Şimdilik herkese iyi çalışmalar diliyorum…

InputBox ve Appliciation.InputBox

InputBox ve Appliciation.InputBox kullanıcıdan veri almak üzere kullanabileceğimiz pencerelerdir. Sahip olduğumuz internet hesaplarımıza giriş yaparken bildiğiniz gibi isim vb bilgileri girmemiz istenir. İşte Excel de bu bilgilerin girilebileceği yerin adı InputBox’tır. Appliciation.InputBox normal InputBox’a nazaran daha kullanışlı ve çok yönlüdür. Ama genel işlevi aynıdır.

Dünya Çapında Araştırmacılara Ait Çalışmaları Okumak İsterseniz https://www.researchgate.net/profile/Ender_Dagdelen adresini Ziyaret Edebilirsiniz. Ana Sayfaya Dönmek İsterseniz De Aşağıdaki Tuşu Tıklayınız.

Herkese İyi Çalışmalar…

Soru ve Önerileriniz İçin;

[email protected]