EXCEL VBA LOOPS/DÖNGÜLER

    Döngü, kelime anlamı bakımınından bir olayın tekrarlanmasıdır.  Her ne ara sıra hayatmızdaki döngülerin farkına varsak da, döngüler hayatımızın her evresinde yer alırlar. En basit örneği de gündelik işlerimiz arasında en önemlilerinden olan okula veya işe gitmektir. Çünkü büyük bir çoğunluğumuz hafta içi her gün, sabahları uyanırız, işe veya okula gideriz ve sonra ertesi gün yine işe / okula gitmek için tekrar eve geliriz. Farklı günlerde, aynı şeyleri yaparız. Bu işe gitme olayını günlük, haftalık aylık veya yıllık döngü olarak ele alabilirsiniz. Yani haftanın her günü, bir ayın 20 günü hatta bir yılın 240 günü gibi. 

    Excel macro işlemlerinde döngüleri kullanmak ise bizleri tekrar eden kod satırları yazmaktan daha doğrusu büyük bir iş yükünden kurtarır. Ders 12 de hatırlayacaksınız, satın aldığı araba fiyatına göre bireyleri gelir seviyeleri doğrultsunda sınıflandırmıştık. Ve bu sınıflandırma esnasında ise başlangıç hücremizi seçtikten sonra programı her seferinde elle çalıştırmıştık. Yani her satır için aynı işlemi tekrarladık. Yaptığımız bu işlemi gerçek hayattan bir örnek ile karşılaştıracak olursak, yaptığımız tam olarak bir kişiye her gün işe gitmesi gerektiğini söylemekle eşdeğer olur. Oysa, aynı kişiye işe gitmesi gerektiğini her gün söylemek yerine, ”hafta içi her gün işe git” veya “daha doğrusu “Kovulana kadar her iş gününde işe git” diyebiliriz. Bu şekilde kendimizi tekrarlamamış oluruz. İşte bu durumun aynısı programlama Sub-Routine’leri için geçerli olduğunda, kullanmamız gereken teknik / ifadeler döngülerdir.

    Macro yazarken döngüleri, işimizi kolaylaştırdığı için kullanırız. 5000 satır uzunluğunda, yeni yıl tebrik mesajı atılacak insanların oluşturduğu bir liste düşünün. Mesaj göndermek için de gereken kodu yazdınız ve çalışmaya hazır. Şimdi önünüzde 2 farklı senaryo var;

     İlk senaryo; her satırı seçip yazdığınız kodu 5000 kişilik listenin her biri için teker teker çalıştırmak,

    İkinic senaryo; döngü kullanarak programın bu işlemi sizin için yapmasını sağlamak. 

İlk senaryoyu kimsenin tercih edeceğini sanmıyorum.

    Excel VBA’da döngüler, esas itibariyle macronun yapmasını istediğimiz şeyin, istediğimiz koşullar sağlanana kadar veya belirlenen hedefe ulaşılana kadar bizim belirlediğimiz bir aralıkta yapılmasıdır. 

    Döngüler kapsamında ilk olarak işleyeceğimiz dersin konusu Do Until ve Do While döngüleridir. Ikıncı dersimizin konusu ise Find- Find Next’tir. Aşağıdaki düğmeler vasıtasıyla derslerin sayfalarına geçiş yapabilirsiniz.